Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Konkrét tanácsok az érkárosodások megelőzésére

Konkrét tanácsok az érkárosodások megelőzésére

Egy változó korban lévő kedves hölgy keresett meg kérdésekkel. A levele a következő volt (kivonatosan):

"Kedves Gábor!

Végső elkeseredésemben fordulok önhöz, muszáj felvennem önnel a kapcsolatot! Olvasom az írásait, bejegyzéseit, próbálok lépést tartani az információkkal, örülök, hogy rátaláltam az oldalukra, és jó látni, hogy milyen kutatásokat folytatnak.

Néhány éve megállapították, hogy a jobb agyféltekémben igen vékonyak és furcsa elhelyezkedésűek az erek. Azt mondta az orvos, hogy ilyen esetet alig látott. Kétszer végeztek CT vizsgálatot, mert azt hitték, sztrókot kaptam. Tegnap egy nagyon alapos szemvizsgálaton voltam, ahol azt állapították meg, hogy extra "vékony" erek vannak a szememben is, azaz ez a jelenség valószínűleg a szervezetemben nem ritka. Első hallásra nagyon ijesztőnek hangzott és amikor azt kérdeztem, hogy mit tehetek ezekért, nem tudtak válaszolni az orvosok. A szemész annyit mondott: „Arra vigyázzon, hogy ne vastagodjon meg az érfal." - kérdés, ez mit jelent.

Kedves Gábor, kétségbeesetten kérdezem Öntől (annak ellenére, hogy nem orvos, de járatos ezekben a dolgokban), hogy mit ajánl ezeket a vékony ereknek a "karbantartására"? Mindent elolvasok, kijegyzetelek, az írásaiból, használom az új fejlesztések egy részét. Olvastam a regeneráló kapszuláról és az algaolajról is, ezek ezek segíthetnek? Mit ajánl, hogyan és mit tehetek ebben az esetben? Őszintén, nagyon szeretnék tenni az egészségemért, ha még tehetek érte!

Hálás köszönettel és üdvözlettel:

D. A. (52 éves)"

A válaszban nyilván konkrétumokat kellett írni, itt az újabb kutatási eredményeket, fejlesztéseket is figyelembe vettem, persze ezek csak lehetőségek.

Kedves Andrea!

Köszönöm megtisztelő levelét, a szakirodalom számos lehetőséget kínál arra, hogy ezt a kialakult állapotot megtámogassuk, nyilván (felelőtlen) ígéretek nélkül, de azzal a reménységgel, hogy a világ kvalifikált tudósai, kutatói a helyükön vannak és a szakcikkek valósak.

A megvastagodott, meszes erek a problémásak, a vékony, nyúlánk (gracilis) erek jórészt rugalmasak, nyilván az Ön esetében tisztázni kellene, pontosan milyen tulajdonságúak ezek az erek, és ez kardiológiai szakorvosi terület (az orvosi kontroll tehát elsődleges marad). Leveléből úgy értettem, az orvos nem tudta tanácsolni az étkezés, megelőzés terén, és azt sem tudták pontosan megmondani, hogy ez mennyire kóros vagy nem kóros állapot a testben, bizonyára összefügg a genetikával. Mindenesetre jó, hogy kiderült, abból baj nem lehet, hiszen ilyenkor lehet rajta még időben segíteni helyes étkezéssel, életvitellel, már amennyiben valóban egy problémáról van szó, a szakmai tanácstalanság mögött.

Az erek falát hatékonyan és kitűnően lehet védeni, írok pár lehetőséget, a teljesség igénye nélkül.

 

  1. Minden színes gyümölcs- és zöldségféle, napi 10-15 dkg legalább, de jó, ha összesen elérik az 500 grammot vagy többet. Ennek fele nyersen hasznos volna. A bogyósok kifejezetten előnyösek (szeder, ribiszke, áfonya, málna, eper, bodza, arónia, homoktövis, kék szőlő stb.). A zöldségfélék között a paradicsom (főzve), pritamin, kápia (ajvár, zakuszkák), répafélék, cékla, zeller és karalábé (nyersen is), retek, hagymafélék (zöldje is), káposztafélék (piros is) jók. Zöldturmixok inkább csak reggel-délelőtt, a K-vitaminok miatt (este kevésbé alkalmasak). Aszalványok külön kiemelhetők: áfonya, szilva, meggy.
     
  2. Levek használata akár kúraszerűen, ezek antioxidáns értéke magas. Itt említhető a céklalé, a sárgarépalé, a meggylé, és az egyéb színes levek, koktélok (vegyes zöldséglé például zellerrel), illetve a paradicsomlé és a savanyú káposzta leve, valamint a homoktövis levek.
     
  3. Omega-3 zsírsavak, különösen az algaolaj, lenmag- vagy lenmagcsíraolaj, kendermagolaj, chiamagolaj, vörösszőlőmag-olaj, feketecsalánmag-olaj.  A polifenolban gazdag olajok (a Beauty olaj) igen értékesek, fontos az erek belső fala esetében nitrogén-oxid termelésének serkentése. E téren természetesen a Regeneráló kapszula is segít (az arginin, a citrullin és a proantocianidok koktélhatása). A homoktövismag-olaj szintén előnyös, magas E-vitamin tartalma mellett a karotinok és számos polifenol révén. A kis mennyiségű olajban feloldott hazai fűszerpaprika is javasolható. A blnce funkcionális Lenmag-crunchyja nyomelemeket, probiotikus kultúrákat és alfa-linolénsavat (O3) is hordoz.

     

A Poliflavon-12 szuperkoncentrátumból napi egy vagy két mokkáskanálnyi támogatja a kapillárisokat, hasonlóan az Organic Force sűrítmények (Bioconnect Kids szuperlekvár). A nyers gránátalma hetente 1-2 alkalommal kiváló, a magjai különösen segítenek, vagy a gránátalma leve, illetve kivonata.

Ismert a Rutascorbin hajszálerekre és vénákra kifejtett pozitív hatása, az érfalak rugalmassága terén a rutin (flavonoidok) és a C-vitamin együttes adása hasznos. Hasonló anyagok találhatók a vörös szőlő, a homoktövis és a bogyósok magjában, magolajában, ezért például a vörösszőlő-mag mikroőrlemények értékesek e téren (kvercetin-rutin-rezveratrol hármas megvan bennük, pl. Bock tabletta, Okos Magos: Vörösszőlőmag-őrlemény (préselt és nem préselt forma), Színes Hármas őrlemény). A Lamore homoktövis hús-héj őrlemény is javasolható, napi 2 x 1 teáskanállal.

 

Mit érdemes kerülni?

Általánosan a vajat, az állati zsírt, a kókusz- és pálmazsírt, és a tojássárgáját. Az olajban sütés nem javasolt az oxidatív gyökök miatt. Növényi dominanciájú étkezést javasolnék, kevés állati eredetű termékkel (5% alatti mértékben). A kalciumbevitellel óvatosan, mert meszesítheti az ereket, a darált szezámmag, a mák, mákliszt (Okos Magos maglisztek) jók, kalcium terén napi 1000 mg alatt maradnék. A magnézium előnyös, a D3 és K2 vitaminnal szintén óvatosan, a meszesedést erősíthetik, max napi 1000 NE D-vitamint ajánlanék ebben az esetben, kúraszerűen a téli időszakban 1500-2000 NE.


Köszönettel

Gábor

Tartalomhoz tartozó címkék: vérnyomás
Az oldal tetejére