Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Fontos elemünk: a magnézium

Részt vesz a fehérjeszintézisben, enzimek működésében, így a zsírok, szénhidrátok, fehérjék lebontásában, valamint az ideg- és izomműködésben, a szív megfelelő működésében, az elektrolit-egyensúly fenntartásában. Segít fáradékonyság, idegesség, depresszió ellenes harcban is.

Magnéziumhiányom van?

 

A rohanó, stresszes hétköznapokban sokszor feltesszük magunknak a kérdést: hogy tudjuk megvédeni magunkat a mindennapi stressztől, amit a munkakörülményeink, vagy az aggodalomra okot adó hírek okozhatnak. A védelemben segít a magnéziumbevitel is.

De nem csak a stressz növeli meg a magnéziumigényét a szervezetünknek. Akkor is többre van szüksége, ha komolyan sportolunk, ha étrendünk magnéziumhiányos vagy ha bélbetegségek következtében felszívódási zavarban szenvedünk, de a hányás, hasmenés is csökkenti a rendelkezésre álló mennyiséget, vagy a helytelen életvitel (rendszeres alkoholfogyasztás, cigarettázás) is. Bizonyos gyógyszerek alkalmazása során ügyelni kell a magnézium pótlásról. Ha vízhajtót szedünk, az is hozzájárulhat a fokozott magnézium ürüléséhez. Az ACE-gátló vérnyomáscsökkentők, a kemoterápiás szerek vagy immunrendszergátlók esetén gondoskodni kell a pótlásról.

A leggyakrabban észlelt tünet, ha izomgörcsöket tapasztalunk a vádlinkban, vagy izomfájdalmat érzünk. Nem gondolnánk, de a migrénes fejfájás is egy tünet lehet, de gyanakvásra adhat okot a túl szapora vagy a rendszertelen szívverés is, mivel a szívünk jó működéséhez, a vérnyomásunk fenntartásához, a magas vérnyomás elkerüléséhez is elengedhetetlen a megfelelő magnézium bevitel.

A stresszes hétköznapoknak a velejárója a rendszertelen alvás, a mélyalvási fázis kimaradása, így a reggeli rosszkedven túl, akár a hosszabb időn át fennálló magnéziumhiány következménye is lehet a depresszió. Ha úgy érezzük, hogy nincsen energiánk a munkához, fáradékonyak vagyunk, akkor is gondolhatunk az elégtelen magnézium bevitelre.

A megfelelő magnézium bevitel fontos lehet a koncentrálásban, a tanulásban, idősek esetén a memória javításában, a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór esélyének a csökkentésében. 

A magnéziumhiány növeli a magas vérnyomás, a csontritkulás, a cukorbetegség, a depresszió és a szorongás kialakulásának kockázatát.

A magnézium szerepe a szervezetünk működésében

 

Azért érezzük magunkat fáradékonynak ha magnéziumhiányunk van, mivel a sejtjeink energiaforrását a magnéziumhoz kötött adenozin-trifoszfát (ATP) biztosítja. Ezen kívül mintegy 300 enzim működését befolyásolja, melyek a fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcserében, valamint az energiatermelő és felhasználó folyamatokban is szerepet játszanak.

A magnézium nagyon fontos a csontjaink egészségének fenntartásához, befolyásolja a kalcium-, foszfor-, nátrium-, és káliumegyensúlyt, de az aktív D-vitamin koncentrációt is. A kutatások alapján pozitív összefüggés lehet a magnéziumbevitel és a csontjaink megőrzése között.

Ez az ásványi anyag fontos a jó ideg- és izomműködésben, a vázizomzat működésében is, ezért is lényeges a sportolóknak is odafigyelni a bevitelre. Míg a kalcium az izmok összehúzódásáért, a magnézium ezek ellazulásért felel, de a kalcium és a kálium felhasználását is befolyásolja.

Ugyanakkor a szívizom és a belső szervek, vérerek falát alkotó simaizomzat működését is befolyásolja. A magnéziumhiány miatt a szívben a vérerek merevebbé válnak, így a szív vérellátása romlik, szívbetegség alakulhat ki. A magnézium hiány miatt a szívben lévő simaizmok összehúzódnak, melynek következtében magas vérnyomás, szívritmuszavar alakulhat ki.

A magnézium fogyasztás tehát segíthet fenntartani a vérerek rugalmasságát, a szív ingerületátvivő rendszerének a megfelelően működésében, viszont a hiánya a vérnyomás megemelkedéséhez is vezethet.

Egy kutatás szerint a dohányzó férfiak – főleg a 60 év felettieknek érdemes erre figyelni - mintegy 15 százalékkal csökkenthetik a stroke kialakulásának esélyét, ha magas magnéziumtartalmú ételeket fogyasztanak.

Kutatások támasztják alá, hogy kapcsolat lehet a megfelelő magnézium bevitel és a memória jó működése között, tehát idősebb korban különösen fontos a magnéziumpótlás. A magas magnézium tartalmú ételek fogyasztásával javíthatók az agyi szinapszisok közötti kapcsolat, így a tanulás gyorsabbá válhat, javítja a rövid-és hosszú távú memóriát, fejleszti a tanulási képességet. Mivel javítja a kognitív képességeket, a memóriaromlás sebessége csökkenthető, tehát idős korban különösen fontos a magnéziumpótlásról gondoskodni. Ugyanakkor a fordítottja is igaz, az életkor előrehaladtával tapasztalható memóriagyengüléshez az alacsony magnéziumfogyasztás is hozzájárulhat.

A magnézium kulcsszerepet játszik azoknak a hírvivőanyagoknak a szabályozásában, amelyek a hangulatért felelősek, hiányában depresszió alakulhat ki. A magnéziumszint növelése miatt jobban fogunk tudni aludni, ezáltal csökken az idegesség, szorongás, és a lelkiállapotunk is jobb lesz (B-vitaminokkal együtt hatásosabb, különösen B6-vitaminnal). 

A magnézium segíti az immunrendszer munkáját, lassítja az öregedést. Véd az idegrendszert ért káros hatásokkal szemben valamint központi szerepet játszik a gyulladásos folyamatok csökkentésében.

Mennyi a megfelelő magnézium bevitel?

 

A felnőtt férfiaknak legalább 350 mg, a nőknek 300 mg magnéziumbevitel ajánlott naponta. Terhesség és szoptatás alatt az igény megnő, 450 mg, csakúgy mint nehéz fizikai munka során is. A stresszes mindennapokban már 500 mg bevitellel kell számolni, valamint az alkohol fogyasztás és a dohányzás is megnöveli a szükségletet.

Milyen táplálékokban található?

 

Legnagyobb mennyiségben a különböző zöldségfélékben a spenótban és más, sötétzöld leveles zöldségekben található meg. Bevihetjük a szervezetbe a hüvelyesek (borsó- és babfélék) fogyasztásával, a gabonafélékben és különösen azok héjában sok van, tehát teljes kiőrlésű gabonákat részesítsük előnyben a fehér lisztekkel szemben. A magvakban, dióban, mogyoróban, mandulában, és a kakaóban, valamint a gyümölcsökben található még meg a magnézium. Értékes források még az algák, a kelkáposzta és a sörélesztő. Ma már sokféle müzli, granola, magliszt, szelet, aszalvány (liofilizált gyümölcs és zöldség), ízfokozó- és pálmazsírmentes leveskocka, koncentrátum, keverék, gabonaalapú reformtermék, természetes alapú étrend-kiegészítő elérhető a magnéziumigény fedezése céljából is.

Egy kutatás rámutat arra, hogy az iparosodott világ lakosságának fele magnéziumhiányosnak mondható, ez a hiány pedig a korral előrehaladva tovább növekszik. A táplálékból a magnézium felszívódásának hatásfoka 35-55%, a kísérőanyagoktól függően. Az olajos magvak hüvelyesekkel és teljes gabonákkal való társítása jó bevitelt tesz lehetővé napi szinten.

A magas zsírtartalmú ételek fogyasztása gátolja a magnézium felszívódását, a  fehérjében gazdag táplálkozás is növeli a magnéziumigényt, ugyanakkor gátolja annak felszívódását. A foszforsav, mely a szénsavas üdítőkben nagy mennyiségben megtalálható, fokozzák a kalcium- és  magnéziumvesztést. A benzoesav (tartósítószer) is akadályozza a felszívódását, valamint minél több az étrend kalcium tartalma, annál kevesebb magnézium tud felszívódni.

Hogyan szedjük a magnéziumtartalmú készítményeket?

 

Mivel az izomműködésben szerepet játszik, fontos, a magnézium és a kalcium bevitelekor a kettő közötti egyensúly. Ha figyelünk a megfelelő kalcium bevitelre, ezzel együtt a magnézium fogyasztást is növelni kell, hogy a 2:1 arány fennmaradjon, és ne alakuljon ki izomgörcs.

A magnézium A-vitaminnal, foszforral és kalciummal együtt hasznosul a legjobban, valamint segíti a felszívódást és a sejtekbe való bejutást a már említett B6-vitamin.

Két étkezés között célszerű a magnéziumtartalmú étrendkiegészítőt bevenni. Egyes gyógyszerek, illetve a kalciumot, magnéziumot vagy vasat tartalmazó ásványianyag-pótlók bevétele között három órának kell eltelnie, mivel a magnézium több hatóanyaggal is rosszul oldódó komplexet képez. Ugyanezen ok miatt kell figyelni arra, hogy a gyógyszerek a tetraciklin és a kinolon típusú antibiotikumok, nátrium-fluoridot vagy biszfoszfonátokat tartalmazó csontritkulás-ellenes szerek, valamint a kalciumot vagy vasat tartalmazó ásványianyag-pótlók bevétele között 3 óra teljen el.

Az sem mindegy, hogy milyen kötésben található meg a magnézium. A szerves sók (magnézium citrát, a magnézium-orotát, és a magnézium-laktát), a természetesen magas magnézium tartalmú élelmiszerek, sűrítmények fogyasztása sokkal egészségesebb, mint a szervetlen magnézium szulfáté.

 

Felhasznált irodalom:

 

Ezek a magnéziumhiány jelei https://www.hazipatika.com/taplalkozas/vitamin_abc/cikkek/ezek_a_magneziumhiany_jelei/20150824103228

A magnézium élettani hatása

https://www.hazipatika.com/taplalkozas/vitamin_abc/cikkek/a_magnezium_elettani_hatasa/20160114093538

Magnézium, a memóriajavító

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/7577/magnezium-a-memoriajavito

Dr. Kovács A.: A magnéziumhiány és a túladagolás tünetei

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/3850/a-magnezium

Módosítva: 2021.01.29 11:03, Megjelenés: 2018.01.23 09:41

Magnéziumpótlásra is szükség lehet a depresszió eredményes kezeléséhez

https://www.webbeteg.hu/cikkek/depresszio/22265/depresszio

Dr. Debreczeni A.: Makro- és mikroelemek: Miért van rájuk szükségünk?

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10049/asvanyi-anyagok-makro-es-mikroelemek

Dr Bíró Gy.-Dr Lindner K.: Tápanyagtáblázat, Medicina, 1995, 49-50

Dr Rodler I.: Új tápanyagtáblázat, Medicina, 2005, 66

Dr Earl M.: Vitamin biblia, Glória Kiadó, 1985, 145-148

Kürti G.: Vitamin abc, Pueldo Kiadó, 2004, 61-62

Dr Bíró Gy.: Tápanyag-beviteli referencia-értékek, Medicina, 2004, 195-198

Dr Rigó J.: Dietetika, Medicina, 2007, 67

A magnézium jót tesz a csontoknak. Magnesium Intake from Food and Supplements Is Associated with Bone Mineral Density in Healthy Older White Subjects. The Journal of the American Geriatrics Society, Vol. 53, November 2005, pp. 1875-80

A magnézium csökkenti a stroke kockázatát dohányosokban. Magnesium Linked to Lower Ischemic Stroke Risk in Male Smokers Arch Intern Med. 2008;168:459-465.

A magnézium csökkenti a csonttömeg veszteségét. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Vol. 83, August 1998, pp. 2742-48

Pilling R.: Jobban hasznosuló magnézium - mi a titka? www.hazipatika.com 2012.04.27.

Tartalomhoz tartozó címkék: depresszió fáradékonyság
Az oldal tetejére