Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Bioflavonoidok, avagy étkezzünk színesen - 3. rész (Lutein és zeaxantin)

Szintén egyre nagyobb hangsúlyt kap – a karotinok és a likopin mellett – két másik hasznos vegyület: a lutein és a zeaxantin. Különösen a szem ereinek védelme kapcsán szokták említeni a szakirodalmak, valamint az egyik időskori szembetegség, a makula-degeneráció témakörénél.

            A retina középső területén elhelyezkedő sárgafolt (makula) tartalmazza az emberi szervezetben a legmagasabb mennyiségben a luteint. A szem ezen része felelős az éleslátásért, itt találhatók a legsűrűbben látóideg-végződések. A lutein és a zeaxantin sárga színű festékanyag, amely védi a szemet a nap káros ibolyántúli sugarai ellen, elnyelik azokat a fénysugarakat, melyek a sárgafolt degenerációra jellemző homályos látást okozhatják. Semlegesítik a retinában lévő szabadgyököket, amivel csökkentik a sárgafolt sérülésére visszavezethető szembetegségeket és idős kori látásvesztés kockázatát.

            A megfigyelések alátámasztják, hogy a karotinok, a lutein és a zeaxantin, külön-külön illetve együttesen is hatékonyan közömbösítik a káros UV sugárzás hatására a szem sejtjeiben keletkező szabad gyököket. A szemet szinte folyamatosan éri a napsugárzás, így a szem szöveteiben az átlagosnál is nagyobb mennyiségű antioxidáns vegyületre van szükség.

            Az emberi szervezet a bevitt luteint és zeaxantint a legérzékenyebb, legsérülékenyebb területekre szállítja, és itt koncentrálja azokat, megvédve a szem szöveteit a károsodástól a kék fény elnyelése révén. A makuláris pigment nagyobb optikai sűrűsége segíthet mérsékelni a napfény által a szemben okozott stresszt. Lutein hiányában azonban megnőhet a látásproblémák kockázata, a sárgafolt-degeneráció miatt könnyebben kialakul a homályos látás, amely idős korban akár látásvesztéshez is vezethet. 

            Az említett hatásokon felül a jelzett vegyületek az agy hajszálérhálózatát is védik (stroke-ellenes), az ízületek felé vezető kiserek rugalmasságát és megfelelő keresztmetszetét biztosítják (értágító hatás), valamint a bőrszövet alatti hajszálér-kapillárisokra illetve a bőrszövet sejtjeire is pozitívan hatnak (melanómaellenes, a bőr fiatalságát megtartó hatás). A végtagok megfelelő vérkeringését biztosítva a végtaghidegség egyik ellenszerei e vegyületek.

            Lutein főként sötétzöld levélzöldségekben (kelkáposzta, spenótban, brokkoliban), zeaxantin pedig a sárga élelmiszerekben (homoktövisbogyó, kukorica, sütőtök, stb) található. A zeaxantin az élelmiszerekben általában kisebb mennyiségben fordul elő, mint a lutein, de egy része képes zeaxantinná átalakulni a szervezetben.

Az oldal tetejére