A látás megőrzése igen fontos, amikor egyre jobban szaporodnak a különböző látásproblémák, szembetegségek, a makuladegeneráció és a hályogok, emellett a számítógép monitora, a televízió és a mesterséges fények is igénybe veszik szemeinket. Különösen az éleslátásért felelős – és a retina középső területén elhelyezkedő sárgafolt (makula) károsodásának elkerülésére kell figyelnünk. A szemben finom hajszálerek futnak, amelyek állapotát bizonyos étrendi tényezők befolyásolhatják. Régóta ismeretes, hogy például a sárgarépa fogyasztásával a látás érezhetően javulhat, azonban - a karotinok mellett - egyéb vegyületek is erős védő hatásúak a szemre nézve.
A növények között ilyen tekintetben elsődlegesek a gyümölcsmagvak, mint a vörösszőlőmag, a homoktövismag, valamint a ribiszke- és szedermag. Természetesen minden bogyós növénynek a magja hatásos, például a kökény és a csipkebogyó. Tulajdonképpen a bennük lévő vitaminszerű anyagok, polifenolok, proantociánok (OPC – oligomer proantociánok) hatásait használjuk ki, amelyek támogató munkát végeznek a vitaminok (C-, E-, A-vitamin) és nyomelemek (vas, szelén, cink, réz, mangán) mellett.
A hazai vörösszőlő-fajták magjaiban lévő speciális vegyületek hatékonyan semlegesítik a szabad hidroxilgyököket, serkentik, fenntartják és helyreállítják a jó vérkeringést, mérhetően erősítik a véredények falát, javítják a hajszálér-kapillárisok szilárdságát. A jó hajszálkeringés különösen az agy, a szem és a végtagok, ízületek működésében nagy jelentőségű, így a hazai termőhelyekről származó vörösszőlőmag-őrlemények fogyasztása segíthet megelőzni az érkárosodásokat, szív- és érrendszeri betegségeket, érelmeszesedést, és a stroke-ot. Agyi és idegi szöveteket védő hatásának alapja az, hogy egy-egy vegyülete képes áthaladni a vér-agy gáton, így e létfontosságú szerveket megvédheti az oxidációs károsodástól. Különleges anyagaik (ún. OPC-k) csökkenthetik a gyakori véraláfutás-képződést, a visszértágulatok és aranyerek kialakulását. A vörösszőlőmag-őrlemények segítséget nyújthatnak a bőr rugalmasságának és megfelelő nedvességtartalmának megőrzésében, valamint lassíthatják a ráncok képződését. Segítenek olyan látászavarok kezelésében is, mint a sárgafolt-elfajulás vagy a cukorbetegség miatt előálló retinabántalmak. Számítógép képernyője előtt gyakrabban ülőknél csökkenti a szemgyulladás esélyét, növeli a szem alkalmazkodó- és látóképességét.
Említhetők még a fekete- és pirosribiszke fajták magjai is. C-vitaminban rendkívül gazdag gyümölcsök, ezen kívül jelentős mennyiségben tartalmaz karotinoidokat, B-vitaminokat (B1, B2, B3, B6, pantoténsav, biotin), K-vitamint, flavonoidokat, antocianidokat, polifenolokat és E-vitamint. Ásványi anyag- és nyomelemtartalmuk terén kiemelkedő a vas, de kalciumot, magnéziumot, foszfort is hordoznak. Ismert e bogyós gyümölcsnek (héj, hús, mag) erős antioxidáns, gyökfogó, daganatellenes hatása, amely különösen bélrendszeri, prosztata- és bőrrák ellen (ribiszkemag) ad védelmet, de különleges fenolos, antocián vegyületei (cianidin, delfidin, kumarin, stb.) egyéb tumorok ellen is hatásos. Rákmegelőző hatása mellett említhető érelmeszesedést gátló, koleszterincsökkentő tulajdonsága is. A ribiszkefajták héja, húsa és magja értágító anyagokat hordoz (amelyet a nitrogén-monoxid felszabadítása útján érnek el), ezáltal mérhető vérnyomáscsökkentő hatásuk is lehet. Magjaik javítják a látást, karbantartják a szem ereit, különösen számítógépes munkakört folytatók esetében, és csökkenthetik a szem kifáradását. A termék értékes anyagai, rostjai a hasznos bélflóra kialakításában és szaporításában vehetnek részt.
A homoktövis „titka” a benne lévő, legalább 190 biológiailag aktív anyag szinergenciája, vagyis egymást erősítő hatása. Jelentős mennyiségben megtalálhatók a bogyókban a karotinoidok, az A-vitamin előanyagai, amelyek önmagukban is elsődleges antioxidánsok. Ezeken felül a B-vitamin család tagjai is jelen vannak a termésben: a B1-, B2-, B6-, B8- és B9-vitamin. A friss termés C-vitamin tartalma kimagasló, emellett K-, E-, F- és P-vitamint (rutint), vasat és nyomelemeket is tartalmaz. Antihisztamin hatású anyagai révén segíti az allergiás panaszok visszaszorítását, nyugtató, stresszoldó hatású. Hasznos cukorbetegek számára is, színanyagtartalma miatt. A homoktövismag őrleménye szintén kiemelten hasznos protektív (védő) anyag. Immunerősítő fitokemikáliák, polifenolok, flavonoid-jellegű anyagok, ásványi anyagok és nyomelemek, valamint speciális ballasztanyagok, rostok tárházát hordozza, amelynek előnyeit mind a mai napig kutatják. Kiemelkedő a mag A- és E-vitamin tartalma is, amelyek erősítik antioxidáns és a szem szöveteit védő hatását. Serkentheti a sejtek regenerációját, az antioxidáns mechanizmusok hatékonyabbá tételét, a vírusok, baktériumok és gombák elleni védekezést, a tápcsatorna védelmét, az erek rugalmasságának növekedését és a hajszálerek falának erősödését, a szem ereinek védelmét és az immunműködést. Általánosan a tápcsatornát és a keringési rendszert érintő kórképek, valamint az oxidatív folyamatok elleni védekezést és az immunrendszer megerősítését szolgálja.
A hazai vörösszőlő-, a ribiszke- és homoktövisfajták magjának fitonutrienseivel hazai és külföldi kutatói körök mind a mai napig behatóan foglalkoznak. Érthető is ez, hiszen a magban kódolva van genetikailag ez egész növény és tárháza a védőanyagoknak. A magtáplálkozás részét képező gyümölcsmagok élettani hatásai a jövő egyik jelentős szakmai területét képezik.