Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Dió & mák: a szervezetünk két jóbarátja

Dió

 

Sokan kedvelik a diót az íze, illetve a széleskörű felhasználása miatt, emellett számos pozitív élettani hatása is van, így ajánlott a rendszeres fogyasztása.
100 gramm dió kalóriatartalma: 654 kcal, melyből 11%-a a szénhidráttartalom. 57% -ban értékes olajokat tartalmaz. Magas a telítetlen zsírsavtartalma, így 

fogyasztásával csökkenthetjük a szervezet koleszterinszintjét is.

Napi mindössze 20-25 g dió fogyasztásával gondoskodhatunk a napi omega-3 zsírsav bevitelről. Ez utóbbi javítja az inzulintermelést is, ezért a

cukorbetegségre hajlamosaknak különösen ajánlott a fogyasztása

(lenmaggal, lenmagolajjal együtt is akár).

A dióban található esszenciális zsírsavak támogatják a vérnyomás egészséges szinten tartását. A rendszeres diófogyasztás kiváló bőrnyugtató tulajdonságai is vannak, melyeknek köszönhetően segít megvédeni a bőrt a kiszáradástól.
Mint más magvak így a dió is kiemelkedő fehérjeforrás. Rendkívül magas fehérjetartalommal (és jó aminosav-összetétellel) rendelkezik, ezért fehérjeforrásként kiválóan alkalmas vegetáriánus és sport táplálkozásra is.

A vérnyomás és a koleszterinszint szinten tartása mellett a diónak nagy szerepe van a vérrögök képződésének megakadályozásában és az erek rugalmasságának megőrzésében is (szőlőmaggal együtt alkalmazva kiemelten). A dió A, B1, B2 vitaminokban gazdag, és C-vitamint is hordoz. Fogyasztásával szervezetünk E-vitaminnal való ellátását is segíthetjük, amely közismerten egy zsírban oldódó antioxidáns vitamin. Régebben úgy tartották, hogy a dió fogyasztásával, a születendő gyermek is okosabb lesz. 

A tudomány ma már részben igazolta a kismama omega-3 bevitele és a születendő gyermek szellemi állapota közötti összefüggéseket.

A dió ásványi anyagokban is gazdag; kalcium, foszfor, nátrium és kálium tartalma jelentős. Továbbá gazdag mangán, réz, vas, magnézium, cink és szelénforrás. A dió jód tartalma is említésre méltó, mely segíthet a jódhiánnyal összefüggő pajzsmirigy problémák elkerülésében.

A diót éjszakára beáztathatjuk, és reggel a vízzel telítődött dióbél jól turmixolható, krémesíthető. Felfőzve jobban hasznosul (főzött diókrém), mivel a tripszin-gátlók, lektinek inaktiválódnak benne a hő hatására. A sült dió (mézzel, sült almával) kiváló csemege étkezések végén. 

 

Mák

A karácsony és a mák kapcsán mi más jutna eszünkbe, mint a mákos kalács, meghitt ünnepi hangulattal. Nem véletlen, hiszen a karácsony ismert süteménye a kalács és a bejgli. 

A mák rendkívül jótékony élettani hatással rendelkezik. Ismerjük meg most a mák jó tulajdonságait és fogyasszuk bátran a mindennapok során.

A mák, magas (60-80%) zsírtartalmának köszönhetően, energiával szolgál szervezetünknek. A mák kalóriatartalma is magas; 520 kcal/10 dkg.

Egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, mint például az omega-3 zsírsavat.

Fontos a kedvező zsírsavak bevitele, mivel megvédenek a szív- és érrendszeri betegségektől és pozitívan befolyásolják a vér koleszterinszintjét.
Ásványianyag-tartalma sem elhanyagolható: tartalmaz kalciumot, magnéziumot, káliumot, foszfort, cinket, vasat, rezet, jódot és mangánt (kiemelkedő a vastartalma). Illetve tartalmaz vízben oldódó B-vitaminokat és zsírban oldódó A, D, E, K vitaminokat is. 

Kalcium tartalma kiemelendő, nagyon jó csonterősítő, csontjaink sűrűségét fenntartja.

A népbetegségnek számító csontritkulás megelőzésében fontos szerepe van és a fogaink épségéért is sokat tehetünk rendszeres bevitelével. Ismert, hogy a Viharsarokban élő emberek jóval több mákot esznek, mint az ország más részében élők, amely összefüggést mutat erősebb csontozatukkal.

A mák tartalmaz még élelmi rostot, keményítőt, valamint aminosavakat, növényi szterolokat, fitonutrienseket. Ezek mind különös fontosságúak a szív és érrendszer védelmében. 

A mák fertőtlenítő, enyhe fájdalomcsillapító hatása közismert volt már évezredekkel ezelőtt is.
Jótékony hatását az egész emésztőrendszeren belül kifejti, hiszen óvja a gyomor nyálkahártyáját, csökkenti a hasi görcsöket, ráadásul a bél falaira lerakódott szennyeződések eltávolításában is segít.
A mákot sokféleképpen beilleszthetjük az étrendünkbe. Megdarálva, felfőzve tölthetjük süteményekbe, rétesbe, palacsintába, muffinba, kekszbe. A reggeli kásákhoz is bátran főzhetünk mákot, de egy délutáni-esti fehérjeturmixba is tehetjük, kalciumpótlásként.

Tartalomhoz tartozó címkék: koleszterin tudomány vérnyomás
Az oldal tetejére